Terry Pratchett – Wiedźmikołaj

Święta za pasem, świąteczny nastĂłj coraz bardziej zaczyna przejawiać w postaci denerwujących świątecznych piosenek puszczanych w super i hiper marketach. Z tym wszystkim skojarzyła mi się książka Terry’ego Pratchetta zatytułowana „WiedĹşmikołaj”. Akcja rozgrywa się w krainie Świata Dysku, przemierzającym kosmos na żółwiu i czterech słoniach, w okresie bardzo podobnym do naszych świat BoĹźego Narodzenia. Cóş… Ĺźeby nie zdradzać za wiele, nie wszystkim się te święta podobają i są zdeterminowani by z tym skończyć. Oczywiście kilka nietypowych postaci, włączając w to pewną antropomorficzną personifikację będą robili wszystko by temu zapobiec.

Tak czy inaczej warto przeczytać. Świat zbudowany przez Pratchetta jest bez wątpienia imponujący. Tym, którzy nie mieli z nim jeszcze do czynienia może pomoże opis, że jest to skrzyżowanie średniowiecza z XIX w ze współczesnym sposobem rozumowania no i oczywiście szczyptą magii. Dzięki temu połączeniu Pratchett skutecznie może wyśmiewać się z wielu zjawisk naszego codziennego życia.

Jeszcze raz polecam!

Na koniec ciekawostka. Brytyjska telewizja Sky One wyprodukowała film na podstawie tej książki. Nie jest on oczywiście lepszy od swojego papierowego odpowiednika lecz warty zobaczenia. Do polskiej telewizji pewnie prędko nie trafi lecz jak wszyscy wiedzą, są inne sposoby na jego zobaczenie…

2 thoughts on “Terry Pratchett – Wiedźmikołaj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *