Sześć sposobów na oszczędzanie paliwa, które nie działają

Gas station

Media straszą nas drożejąca ropą naftową, więc często zwracamy uwagę na różne sztuczki, które mają pomóc nam zmniejszyć zużycie paliwa. Jednak czy one działają? Nie zawsze. Oto sześć porad, które często słyszymy a które jak się okazuje nie działają:

1.Wyłączenie klimatyzacji

Badania wykazały, że jazda z włączoną klimatyzacją powoduje, że zużycie paliwa wzrasta nieznacznie. Dodatkowo jazda z otwartymi oknami powoduje zwiększenie oporów powietrza, co przekłada się na większe zużycie paliwa. Tak więc lepiej jest jechać w chłodku i wygodzie niż w przeciągu.

2.Tankowanie kiedy jest zimno

Według tej teorii gdy tankujemy chłodnym rankiem paliwo jest gęstsze niż gdy tankujemy gdy słońce zacznie już grzać na całego. Cóż… tak naprawdę, jako że paliwo składowane jest w podziemnych zbiornikach to go pogoda na zewnątrz ni ziębi ni grzeje.

3.Zwiększenie ciśnienia w oponach

Jazda z niewystarczająco napompowanymi oponami może kosztować nas zwiększonym zużyciem paliwa. Natomiast zbyt duże ciśnienie w oponach jest niebezpieczne gdyż zmniejsza jej przyczepność. Dlatego też najlepiej jest mieć opony napompowane tak jak fabryka przykazała. Żadnych wielkich oszczędności

4. Dolewanie dodatkĂłw do paliwa

Według amerykańskiej agencji ochrony środowiska strata pieniędzy.

5. Wymiana filtra powietrza

W dzisiejszych samochodach pełnych elektroniki zapchany filtr powietrza nie zwiększa zużycia paliwa.

6. Zostawianie włączonego silnika

Istnieje przekonanie, że uruchomienie silnika zużywa dużo paliwa, więc jeśli możemy to nie powinniśmy go wyłączać. Jednak dostępne na rynku samochody z wtryskiem paliwa są wydajne i nie marnują paliwa w trakcie rozruchu. W zasadzie efekt nie wyłączania samochodu będzie przeciwny od zamierzonego.

Podsumowanie – istnieje wiele mądrości ludowych na różne tematy. Nie wszystkie działają. Może działały kiedyś, ale technika poszła znacząco do przodu. Najlepiej stosować się do tego, co dyktuje nam zdrowy rozsądek.

No i nie wierzcie wszystkiemu co piszą 😉

Więc co działa? Zmiana stylu jazdy. Równomierna praca silnika. To zmniejszenie zużycia paliwa nawet o 33%. Pozbycie się dodatkowego obciążenia z samochodu to dodatkowe 2%.

Na podstawie: Yahoo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *