Seth Godin – Najmocniejsze Ogniwo

Pozwólcie, że na początek zacytuję:

„Skoro wszystkie kredyty hipoteczne są takie same, można je bez trudu podzielić na części, przemieszać ze sobą i odsprzedać. Oznacza to jednak, że wszyscy bankowcy i wszystkie domy są w istocie takie same, podobnie jak tacy sami są wszyscy właściciele nieruchomości. To z kolei oznacza, że liczy się tylko to, co tanie i co rentowne.

Skoro wszystkie produkty dostępne w sklepach internetowych są takie same, oczywistym wydaje się, korzystanie z wyszukiwarek umożliwiających odnalezienie najtańszej oferty.

Skoro wszyscy pracownicy reprezentują sobą tylko tyle, ile mieści się na kartkach CV, i skoro można ich dokumenty poddać po prostu skanowaniu, dlaczego ktokolwiek się dziwi, że komputer obsadza całkowicie anonimowe i przeciętne stanowiska całkowicie anonimowymi i przeciętnymi ludźmi?

Skoro w każdej przydrożnej restauracji za tę sama cenę mogę liczyć na tak samo uprzejmą obsługę ze strony takich samych przypominających roboty pracowników, dlaczego miałbym się zastanawiać, w którym miejscu się zatrzymać?”

Według Setha Godina tak właśnie wygląda nasz świat. Pozostałością po epoce industrialnej jest fakt, że wszyscy chcą produkować więcej i taniej. Szkoły produkują pracowników, którzy już nie są potrzebni, bo zastępują ich maszyny. Natomiast praca w biurze jest zorganizowana w ten sam sposób, co praca w fabryce. Wszystkie czynności są dzielona na części, które można zmierzyć. Postępująca automatyzacja powoduje, że zarówno w przemyśle jak i w biurze zarobki spadają.

Co zatem biedny człowiek może zrobić by utrzymać się na powierzchni i nie stać się jednym z anonimowych trybików, który łatwo zastąpić? Musi się wyróżnić. Musi stać się niezastąpiony. Jak tego dokonać? Trzeba się zaangażować. Nie chodzi o to żeby być pierwszym, który przychodzi do pracy i ostatnim, który z niej wychodzi. Wystarczy, że przekroczymy zakres swoich obowiązków, wyjdziemy poza schemat a przede wszystkim wykonamy pracę emocjonalną, co jest trudniejsze od robienia to, co nam kazano. Trzeba stać się „artystą” i nie obawiać się obdarowywać innych ludzi. Nie należy również bać się naruszenia panującego porządku. Według autora przedsiębiorstwo, w którym pracujemy powinno to docenić. Jeśli nie… to warto rozważyć zmianę pracodawcy. Podobnie ma się kwestia prowadzenia firmy. Konkurowanie ceną to droga do nikąd w czasach, gdy w Chinach setki fabryk tylko czekają na zamówienia. Trzeba dać coś więcej niż tylko niską cenę w dzisiejszych czasach.

Moim zdaniem warto się przyjrzeć tej książce. Pozwoli ona wam na przewartościowania swojej pozycji w firmie i zmotywuje do poczynienia pierwszego kroku ku zmianom. Mnie zmotywowała…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *