“Ściągnije w stylu retro, czyli…” abandonware wg Agory

Abandonware wg Agory

Na łamach serwisu GameCorner.pl należącego do Agory pojawił się ciekawy artykuł opisujący gry z czasĂłw, kiedy piksele wypalały graczom oczy. Mamy, więc takie tytuły jak Doom, Alladin, Lion King, Tekken 3 i Rambo III. NiektĂłre z tych tytułów pojawiło się wcześniej niĹź 15 lat temu lecz nie na tym polega problem. Otóş w tekście zamieszczono linki umoĹźliwiające pobranie gier z serwisu Sciagnij.pl (nota bene rĂłwnieĹź należącego do Agory). Tak, więc mamy Tekkena 3 w wersji na PSOne w formie pliku ISO z emulatorem i Dooma w tajemniczej wersji 32. Najwidoczniej ktoś uznał, Ĺźe skoro gry mają juĹź swoje lata to moĹźna je udostępnić za darmo. Jednak nie słyszałem Ĺźeby ktoś się zrzekł się praw do Tekkena a Doom ciągle jest sprzedawany (chociaĹźby poprzez Steam). Czyli mamy do czynienia z piractwem…

Z ciekawości zajrzałem na polską Wikipedię gdzie pod hasłem „abandonware” znalazłem:

„Abandonware – oprogramowanie, ktĂłrego twĂłrca juĹź nie sprzedaje i nie zapewnia dla niego obsługi. Spotyka się rĂłwnieĹź uĹźycie tego określenia w stosunku do oprogramowania, ktĂłrego twĂłrca świadomie zaprzestał rozwoju i wsparcia produktu.”

Biorąc pod uwagę taką definicję można przyjąć, że ludzie pracujący w Agorze nie zrobili nic złego. Jednakże jeśli zajrzy się na angielskojęzyczną Wikipedię to znajdziemy definicję nieco bardziej rozbudowaną.

“Abandonware refers to computer software that is no longer sold or supported, or whose copyright ownership may be unclear for various reasons.”

Widzicie tą subtelną różnicę?

Podsumowując trochę śmieszne wydaje się, Ĺźe tacy giganci jak Agora popełniają takie głupie błędy. MoĹźe by to przeszło jeszcze kilka lat temu… Ciekawe czy osoby za to odpowiedzialne poniosą jakieś konsekwencje. A czy wspomniałem, Ĺźe link do artykułu moĹźna znaleźć na stronie głównej gazeta.pl?

2 thoughts on ““Ściągnije w stylu retro, czyli…” abandonware wg Agory

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *