Saab w końcu sprzedany!

Trochę to trwało. Raz na dole raz u góry. W końcu jednak General Motors zgodziło się na sprzedaż Saaba. Nowym właścicielem został mały holenderski producent samochodów sportowych Spyker Cars. Nie udało się Koenigseggowi, Merbanco oraz połączonej ofercie Genii capital i szarej eminencji Formula One Berniemu Ecclestone. Oferty były odrzucane, potem pojawiały się kolejne i tak bez końca.

Saab

Szczegóły transakcji nie są jeszcze znane, lecz podobno Spyker zapłaci 74 miliony dolarów oraz odstąpi General Motors 326 milionów dolarów w postaci akcji nowego przedsiębiorstwa. Dorzuca się do tego szwedzki rząd z gwarancją na 400 milionów euro pożyczy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W ramach porozumienia prezes Spykera Vladimir Antonov zgodził się zrezygnować ze stanowiska. Ma to zapobiec przejęciu własności intelektualnej przez Rosjan.

Co ciekawe dzięki temu całemu cyrkowi ze sprzedażą/likwidacją, marka Saab jest teraz jeszcze bardziej rozpoznawalna niż kiedykolwiek. Zobaczymy czy przełoży się to na lepsze wyniki sprzedaży. Wiadomo na pewno, że takich fanów wiele producentów samochodów może Saabowi pozazdrościć!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *