Podstawa oszczędzania – poznaj swojego wroga

Chciałbym się z wami podzielić moimi przemyśleniami na temat oszczędzania. Jest na nie wiele sposobów. Ja skupię się na tym, który działa. Przynajmniej zadziałał w moim przypadku…

Kilka miesięcy temu miałem problem z pieniędzmi. Zawsze gdzieś mi się rozchodziły a ja żeby jakoś przeżyć do kolejnej wypłaty musiałem posiłkować się kartą kredytową. Pytany o to na co wydałem pieniądze po długim namyśle rozkładałem ręce bo nie wiedziałem. Trzeba było coś z tym zrobić.

Injured Piggy Bank WIth Crutches

Zasugerowano mi abym zapisywał wydatki. Kiedyś próbowałem tego sposobu. Założyłem skoroszyt w Excelu, w którym codziennie zapisywałem na co były przeznaczane moje pieniądze. Niestety jako, że nie zawsze miałem ten plik pod ręką to nie każdy wydatek został zarejestrowany. Dlatego też szybko zniechęciłem się i nie miałem wystarczającej ilołci danych aby cokolwiek stwierdzić na temat moich osobistych finansów.

Na szczęście z pomocą przyszła nowoczesna technologia w postaci telefonu z systemem Android wraz z odpowiednią aplikacją. Dzięki temu zawsze jak wydałem choćby złotówkę mogłem szybko i wygodnie sobie to zapisać a aplikacja pozwala na analizę danych. Czy to działa? Zdecydowanie! Szybko przeszedłem z braku pieniędzy do niezłej nadwyżki.

Ciekawy był efekt psychologiczny. Zapisywanie wydatków zmusza nas do myślenia o własnych pieniądzach. Z początku mnie to denerwowało bo nie mogłem sobie nic kupić bez myślenia o pieniądzach (no i nic dziwnego, że wczełniej za dużo wydawałem). Skutkiem tego była rezygnacja z niektórych zakupów. Później przyzwyczaiłem się do tego lub też mniej kupowałem i nie było potrzeby się irytować.

Dodatkowo znając swoje wydatki mogłem określić na co wydaję najwięcej (paliwo) i postarać się je jakoś ograniczyć.

Tak więc z własnego doświadczenia mogę poradzić

  • Poznaj swojego wroga – zapisuj wydatki
  • Bez myślenia o pieniądzach nie ma oszczędności

I to by było na tyle z mojej strony. Jeśli chodzi o aplikację na telefon to jest ich wiele. Osobiłcie korzystam z Expense Manager na Androida.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *