Naukowcy doszli do zadziwiających wniosków: bezpieczna jazda jest… nudna

Nowe badania mądrych głów z Australii doprowadziły do ciekawych wniosków na temat tego, dlaczego kierowcy przekraczają ograniczenie prędkości w drodze do pracy. W zasadzie podejrzewałem to już od jakiegoś czasu. Nie trzeba badań naukowych żeby dowieść tego, co można zaobserwować podczas codziennej jazdy do pracy czy też jazda na trasie. Włączcie sobie tempomat i sprawdźcie ile wytrzymacie takiej jazdy. Jasne, będzie ekonomicznie, ale…

Według Toronto Sun kierowcy po prostu się nudzą za kierownicą i dlatego częściej używają pedału gazu. Badacze z Newcastle University zadali kierowcom kilka pytań na temat ich zwyczajów za kierownicą i odkryli, że 31 procent osób siedzących za kierownicą jest nieuważnych i niebezpiecznych. Jednakże 35 procent przepytywanych zostało sklasyfikowanych, jako entuzjastycznych i uważnych. Natomiast 21 procent pytanych nie lubi prowadzenia i jeżdżą wolniej. Natomiast najmniejsza grupa, zaledwie 13 procent, została określona, jako wolnych i bezpiecznych.

Ciekawe są wnioski jakie mądre głowy wyniosły z tego badania. Otóż wszystkie urządzenia zaprojektowane dla ułatwienia jazdy samochodem sprawiają, że prowadzenie pojazdu stało się nudnym zajęciem. Zamiast czynić jazdę bezpieczniejszą te wszystkie gadżety prowadzą do zwiększenia naszej nieuwagi. Czyli takie podejście do bezpieczeństwa zwiększyło prawdopodobieństwo podejmowania ryzyka.

Czyżby czas na to by kierowcy znów zaczęli się bać o swoje życie prowadząc samochód? Niekoniecznie. Komputery albo powinny przejąć od nas całkowitą odpowiedzialność za jazdę, żebyśmy mogli sobie przeczytać w międzyczasie jakąś ciekawą książkę albo oddać nam trochę frajdy z jazdy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *