Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie

Jak głosi mądre przysłowie Kto mieczem wojuje ten od miecza ginie. Przykład? Prosze bardzo. ChociaĹźby ostatnia afera “napisowa”:

Nie ma niewinnych – fotografie uĹźyte bez zezwolenia znaleziono nawet na stronach Ministerstwa Kultury i policji. Z pogwałceniem licencji oprogramowania zbudowana jest strona internetowa Związku ProducentĂłw Audio Video. I jestem pewien, Ĺźe gdyby zbadać twarde dyski na domowych komputerach posłów, to okazałoby się, Ĺźe wielu z nich narusza prawo – nawet nieświadomie.

Źródło: Wojna napisowa

Oczywiście SPAV się oburzył i zażądał wyjaśnienia/sprostowania. Reakcję na to żądanie znajdziecie tutaj.

Jednak hipokryzja to nie tylko domena SPAV. Jest również taki organ jak Stowarzyszenie Filmowców Polskich, które również zajmuje się ściganiem niewiernych prawu autorskiemu. Im co prawda nie udowodniono łamania prawa autorskiego jednak:

– Stowarzyszenie atakuje bezpodstawnie i to z wielu powodĂłw – mĂłwi radca prawny Tomasz Ejtminowicz. – Powołuje się na art. 70 prawa autorskiego, ktĂłrego część jako sprzeczną z konstytucją uniewaĹźnił Trybunał Konstytucyjny. PĂłki przepis nie zostanie znowelizowany, to jest martwy i stowarzyszenie nie moĹźe się nim podpierać. Poza tym powszechnie uwaĹźa się ze art. 70 prawa autorskiego, zanim stracił moc przed rokiem, nie dotyczył prezentowania krĂłtkich materiałów wideo w internecie. Po wtĂłre luzior.pl jest tak zwanym serwisem społecznościowym i sam w sobie nie udostępnia wideo, w taki sposĂłb, jak udostępnianie definiuje prawo autorskie. Serwis daje tylko moĹźliwość wstawiania uĹźytkownikom ich własnych materiałów, za ktĂłre luzior.pl nie odpowiada. Stowarzyszenie nie moĹźe ścigać serwisu, prędzej publikujących tam uĹźytkownikĂłw. Ale to są setki ludzi. Ponadto uwaĹźam, Ĺźe takie krĂłtkie fragmenty filmĂłw, w podobnych serwisach mogą bronić się na zasadzie “prawa cytatu”. Prawo cytatu mieści się w tak zwanym “dozwolonym uĹźytku” i zgodnie z ustawą nie podlega opłatom. – podsumowuje Ejtminowicz.

Źródło: Strony z filmami mogą zniknąć z polskiego internetu?

Ciekawe nieprawdaż. Jak głosi kolejne mądre przysłowie nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

Warto czasem posłuchać mądrości ludowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *