Już niebawem roboty przejmą kontrolę nad światem…

Od jakiegoś czasu na moim czytniku RSS (brzydkim Google Reader) pojawiają się ciekawe informacje na temat rozwoju robotyki. Wygląda na to, że rozwój techniki wkrótce umożliwi rzeczy znane do tej pory jedynie z filmów science fiction. A później roboty przejmą kontrolę… albo i nie…

Większość robotów podobnych do ludzi ma jedną wadę. Chodzą wolno i niezdarnie. Japoński National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST) znalazł rozwiązanie – palce u nóg, w które wyposażono robota HRP-4C. Dzięki nim nogi mają więcej wsparcia w czasie kroków. Nie jest to co prawda płynny ruch, lecz żaden inny robot nie porusza się w tak realistyczny sposób. Jeszcze trochę i nikt nie ucieknie przed robotem…

Japońscy badacze pracują nad rozwiązaniem problemów ludzi starszych, niepełnosprawnych oraz chronicznie leniwych. Są nim oczywiście roboty. Dwuręczna maszyna jest uczona jak założyć koszulkę na manekin. Po otrzymaniu wskazówek pracuje sama i sprawdza czy jej się udało za pomocą śledzenia kuleczek umieszczonych na ubraniu. Dzięki temu robot nie skrzywdzi osoby poprzez sztywno zaprogramowane ruchy i pozwala na nauczenie się innych czynności takich jak załadanie spodni.

To nie koniec nowości dla osób leniwych. Co powiedzie na możliwość nie pojawienia się w pracy. Siedzimy w domu a w pracy za nas znajduje się robot, którego bezpośrednio kontrolujemy. Grupa badaczy z Keio University w Japonii stworzyła awatara, który ma nas reprezentować. Nazywa się on Telesar i sterowany jest przez człowieka poprzez specjalny zestaw zakładany na głowę wyświetlający obraz 3D. Wszystko jest tak ustawione, ze osoba siedząca za sterami widzi i słyszy to czego normalnie by doświadczali. Możliwe jest nawet odczucie tego czego dotyka robot – temperaturę i nacisk.

Gdy już roboty przejmą kontrolę nad światem będą wiedziały czy nam się to podoba czy nie. Wszystko dzięki badaniom z uniwersytetu Tsukuba, oczywiście w Japonii, gdzie nauczono robota rozpoznawać wyraz twarzy. Wykorzystano to by nauczyć go kilku rzeczy. W przypadku ludzi różnica pomiędzy uśmiechem a skrzywionym wyrazem twarzy zdradza czy zrobiliśmy coś dobrze czy źle. Korzystając z tego można wpływać na działania robotów w szybszy sposób niż przez wciskanie przycisków. Przy pomocy bezprzewodowej opaski na głowę wykorzystującej elektromiografię (potrafiącą rozpoznać poprawnie rozpoznać wyraz twarzy w 97% przypadków). Na filmie pokazano proces uczenia robota czy powinien podać piłkę czy ją wyrzucić. Nie wygląda to bardzo skomplikowanie ale dzięki temu w przyszłości roboty będą w stanie odczytać z naszego języka ciała czy robią nam krzywdę czy nie…

Technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Pewnego dnia obudzimy się, ubierze nas robot a pracować będziemy zdalnie sącząc drinki z parasolką na plaży. Czy roboty przejmą kontrolę nad ludźmi? Możliwe, skoro jeśli już teraz możemy dostać opieprz od lodówki za to, że mamy mało mleka to czego można się spodziewać po robocie będącym w stanie przyłożyć nam w twarz? Możliwe, że będziemy też cieszyć się niebawem z życia, w którym nie trzeba ruszyć palcem by wszystko było zrobione. Jak to się skończy, czas pokaże…

One thought on “Już niebawem roboty przejmą kontrolę nad światem…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *