Gry czynią z nas lepszych piratów drogowych?

Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez Continental Tyres sugerują, że gracze, którzy grywają w gry samochodowe są lepsi w egzaminach na prawo jazdy niż osoby, które nie grają w gry. Niestety zamiast tego są gorsi we wszystkim innym. W trakcie badania przepytano tysiąc graczy i tysiąc osób niegrających w wieku od 17 do 39 lat o ich zwyczaje za kierownicą samochodu. Badacze odkryli, że ci, którzy odnajdują przyjemność w wirtualnym prowadzeniu samochodu w Burnout Paradise czy też Need for Speed: Hot Pursuit są zbyt pewni siebie na drodze w realnym życiu.

Częściej miewają stłuczki, częściej też w coś uderzą parkując samochód. Mają tendencję do częstszej jazdy pod prąd na drodze jednokierunkowej i do przejeżdżania na czerwonym świetle. Nie chodzi o to, że gracze nie posiadają umiejętności wymaganych do jazdy. Według badań gracze zdają egzamin na prawo jazdy średnio przy drugiej próbie podczas gry inny potrzebują trzech podejść. Więc, w czym tkwi problem?

Oto jak tłumaczy to Tim Bailey zajmujący stanowisko eksperta od spraw bezpieczeństwa w Continental Tyres:

„To jest interesująca część badania. Wygląda na to, że podczas gry gracze wyrabiają sobie użyteczne umiejętności i są bardziej pewni siebie, powinni nauczyć się również rozsądnej oceny ryzyka. Granie w gry samochodowe oznacza dobry poziom koncentracji i poprawiony czas reakcji, jednak gracze mogą podejmować większe ryzyko niż inni ludzie, prawdopodobnie z powodu braku prawdziwych konsekwencji w grach”.

Im więcej czasu spędzamy za wirtualną klawiaturą tym gorzej możemy zachowywać się na drodze. Ci, którzy grają więcej niż osiem godzin dzienne mają trzy razy większą szansę na branie udziału w wypadku niż ci, którzy grają średnio mniej niż godzinę.

Co ciekawe jedne na pięciu graczy uważa, że czas spędzony na grze czyni go lepszym kierowcą. Wystarczy spojrzeć na tabelę zamieszczoną powyżej by dojść do wniosku, że to tylko złudzenie.

Co wy na to? Osobiście jestem chyba wyjątkiem od reguły. Grywam, prawo jazdy dostałem na ktĂłrymś z kolei podejściem, w ciągu 10 lat miałem zaledwie dwie stłuczki, policja zatrzymała mnie 3-4 razy a mandatĂłw były ilości śladowe… Święty nie jestem ale… Badania mają juĹź do siebie, Ĺźe wnioski mogą być zaskakujące. Statystyka panie, statystyka…

O grach, również tych wyścigowych, oczywiście więcej na www.VoodooGuild.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *